Dolina Karpia - Dzień Otwarty Telewizji Kraków, 8 września 2012 r., Kraków, Krzemionki

Dodano:
07-09-2012 / 15:06:06

8 września 2012 roku w godzinach 10:00 – 18:00 na krakowskich „Krzemionkach” odbędzie się Dzień Otwarty TVP Kraków, w którym wezmą udział Partnerzy krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Dzień Otwarty w tym roku związany będzie z obchodami jubileuszu 60 – lecia TVP oraz 50 – lecia istnienia Telewizji Kraków. Telewizja przewiduje udział ok. 3000 zwiedzających.

Stowarzyszenie Dolina Karpia wraz z Gminami Doliny Karpia, organizacjami społecznymi, mieszkańcami prezentować się będzie zarówno na scenie jak i na stoiskach, do odwiedzania których serdecznie wszystkich zapraszamy.


Poniżej informacje o Stowarzyszeniu oraz programie imprezy:

Stowarzyszenie Dolina Karpia wraz z licznymi reprezentantami z terenu. Stowarzyszenie Dolina Karpia działa na obszarze dwóch powiatów - wadowickiego i oświęcimskiego, siedmiu gmin: Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice oraz Zator. Od 2006 roku zajmuje się promocją walorów terenu Doliny Karpia, Natury 2000, licznych łowisk, ścieżek rowerowych, a przede wszystkim wyjątkowych produktów lokalnych tego regionu, zarówno kulinarnych, jak i rękodzielniczych. Dzięki wdrażanym obecnie dwóm dużym projektom unijnym PROW na lata 2007-2013, oś 4 Leader oraz PO RYBY na terenie Doliny Karpia powstały nowe firmy- głownie z branży turystycznej, np. organizujące spływy kajakowe; rozwinęły się liczne inicjatywy lokalne, organizowanych jest wiele imprez np. majowe Targi turystyczne w Dolinie Karpia.

Podczas Dnia Otwartego Telewizji Kraków można będzie poznać smaki wielu regionalnych smakołyków, a także zakupić potrawy przygotowane z najsłynniejszego Karpia, w tym utytułowane podczas Małopolskich Festiwali Smaku - Karp wędzony oraz Karp na kwaśno. Nie zabraknie również Art Do Ka - lokalnych artystów oraz prowadzonych przez nich warsztatów manualnych. Zobaczycie Państwo pokaz modeli kartonowych prezentowanych przez Mistrza Polski, wystawy prac artystycznych, możecie również wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami.

A na co dzień - niedaleko do nas i z Krakowa, i z Katowic, samochodem i rowerem, zapraszamy.

 

Z terenu Doliny Karpia wystąpią dla Państwa na scenie:

Orkiestra Dęta w Ryczowie (godz. 12:00 - 12:30) - Orkiestra działa od września 1995 roku. Obsługuje wszelkie uroczystości państwowych, regionalnych, kościelnych na terenie gminy i okolic. Jest orkiestrą dętą gminy Spytkowice, a działa przy OSP w Ryczowie.

Recital Wioletty Stańczyk (godz. 14:30 - 14:50) - przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Kultury Doliny Karpia w Zatorze

Dziecięcy Zespół Taneczny z Brzeźnicy (godz. 14:50 - 15:00) - zespół przedstawi krótki program artystyczny

Stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni (godz. 12:00 - 12:30) - Podczas Dnia Otwartego przedstawicielki Stowarzyszenia zaśpiewają piosenki ludowe. Zaproponują również Państwu liczne potrawy do degustacji na swoim stoisku.

Orkiestra Dęta z Osieka (godz. 16:15 - 16:45) - Osiecka orkiestra dęta powstała w 1983 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Pierwszy skład liczył 80 członków, ówczesnym kapelmistrzem był Stanisław Szczepanek. W 1989 orkiestra zawiesiła swoją działalność. Została reaktywowana w 1993 r. przez Leszka Górkiewicza i jest przez niego prowadzona do dnia dzisiejszego. Działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Osieku. Bierze udział w uroczystościach gminnych i kościelnych oraz przeglądach i festiwalach. Obecnie orkiestra liczy 28 członków i stopniowo zwiększa swoją liczebność.

Zespół śpiewaczy Woźniczanki (godz. 17:20 - 17:40) - Zespół Śpiewaczy „Woźniczanki” założony został w 1986 roku dzięki staraniom Pani Teresy Ogiegło oraz Pani Wandy Michałek, która to przez 20 lat opiekowała się zespołem. Obecnym instruktorem jest Pani Elżbieta Szczygieł. Wcześniejsi instruktorzy to: Pan Adam Dec oraz Pan Paweł Polak. Zespół liczy 14 osób – a od początku jego istnienia uczęszczają do niego Pani Władysława Chwałek, Pani Wanda Wołek oraz Pani Józefa Świadek.

Zespół „Woźniczanki” kultywuje bogate tradycje, zwyczaje oraz folklor ziemi woźnickiej. Śpiewa dawne piosenki ludowe, biesiadne i okolicznościowe układane stosownie do uroczystości. W repertuarze nie brak także kolęd i pastorałek. Zespół prezentuje również liczne przyśpiewki do dożynek, wesel, skubanki, oczepin oraz szopki. Występuje na wszystkich uroczystościach organizowanych we wsi jak również na imprezach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Zespół posiada bogate stroje krakowskie haftowane przez członkinie zespołu Panią Władysławę Chwałek oraz Panią Wandę Michałek. Obecnym opiekunem „Woźniczanek” jest Pani Irena Woderska – prezes KGW.

Członkinie zespołu to jednocześnie działaczki Koła Gospodyń Wiejskich w Woźnikach.

 

Na stoiskach:

Stowarzyszenie Dolina Karpia - informacje o całej Dolinie Karpia, Stowarzyszeniu, konkursy, prezentacje filmów o Dolinie Karpia.

Centrum Informacji Turystycznej Doliny Karpia - stoisko z materiałami, informacjami o Dolinie Karpia.

Stowarzyszenie Art Do Ka, Galeria Sztuki Bałysówka, stoiska artystów, rękodzielników, twórców biżuterii - warsztaty manualne, garncarstwo - prowadzone przez Mirę Sabatowicz artystki z Galerii Sztuki Bałysówka; świat wikliny: wystawa i warsztaty wikliniarskie, prowadzone przez utytułowanego rękodzielnika Doliny Karpia Andrzeja Żwawę; wystawy sprzedaż.

Stowarzyszenie Integracyjne Wspólna Sprawa w Osieku powstało w 2010 roku. Liczy 25 członkiń, prezesem jest Małgorzata Bańdur. Głównym celem stowarzyszenia jest uaktywnienie mieszkanek gminy oraz kultywowanie tradycji rękodzieła. tj. haft, malowanie na szkle, robótki szydełkowe, ozdoby i stroiki świąteczne. Panie biorą czynny udział w organizowaniu gminnych imprez i uroczystości.

Stoisko Klubu Modelarskiego Orzeł - Klub działa nieprzerwanie od 2001 roku przy Gminnej Bibliotece Publicznej
w Przeciszowie. Zrzesza dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjum naszej Gminy. Na zajęcia uczęszczają również osoby dorosłe. Może pochwalić się wieloma nagrodami. Wśród członków jest kilku Mistrzów Polski w modelarstwie kartonowym. Są organizatorami największego konkursu modeli kartonowych w kraju, na które co rok we wrześniu przyjeżdżają modelarze z wielu krajów, w tym Polski, Ukrainy, Litwy, Rosji, Czech i Słowacji.
Na stoisku będą prezentowane: modele kartonowe wykonane w KM Orzeł; informacje o zbliżającym się Ogólnopolskim Konkursie Modeli Kartonowych o Puchar Wójta Gminy Przeciszów; "Dolina Karpia w obiektywie" - wystawa prac laureatów ogólnopolskiego konkursu fotograficznego, który odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie oraz wystawa "Piękno Doliny Karpia".

Stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni - Stowarzyszenie działające na terenie Gminy Brzeźnica od 2008 roku, promujące swój piękny teren, pozyskując środki unijne, biorąc udział w licznych warsztatach, działaniach lokalnych. Przygotowują wspaniałe produkty lokalne w tym wyśmienite potrawy. Na swoim stoisku przygotują dla Państwa degustację, następujących potraw lokalnych: serowiec, placek z owocami, ciastka, chleb ze smalcem, sałatka, pierogi, groch z kapustą, pasztet faszerowany, jajka faszerowane, swojszczyzna (boczek, kiełbasa, ogórki kiszone, karczek pieczony).

Spiżarnia Doliny Karpia s.c. - przetwórnia ryb mająca swą siedzibę w Brzezince, na terenie Doliny Karpia, która oferuje wiele rodzajów ryb z przewagą najsłynniejszego królewskiego Karpia.

 

Dzień Otwarty TVP Kraków - zapowiedź na stronie TVP Kraków

Mapka dojazdowa